عراق

عراق| اسامی ۴۰ متهم از ۶ کشور دخیل در ترور شهیدان حاج قاسم و ابومهدی المهندس

عراق|اسامی ۴۰ متهم از ۶ کشور دخیل در ترور شهیدان حاج قاسم و ابومهدی المهندس

یکی از تحلیلگران سیاسی عراق به اسامی دخیل در ترور شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس اشاره کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «عباس العرداوی» تحلیلگر سیاسی عراق در گفتگو با شبکه رووداو اعلام کرد که 40 نفر از شهروندان 6 کشور در ترور حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس دخیل بوده‌اند.

وی با اشاره به بحث‌ها درباره تشدید تنش در منطقه گفت: این از سوی آمریکا مطرح می‌شود و ناشی از نگرانی داخلی ترامپ است. آمریکا به شکل ناهمگون و افسار گسیخته نیروهایش را در همه جا مستقر کرده است.

وی درباره تحقق درباره ترور شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس هم گفت: دادگاه منتظر پایان مدت قانونی ترامپ است تا اقدامات را اعلام کند زیرا می داند که ترامپ و وزیر دفاع و برخی شخصیت‌ها متهم به ترور سلیمانی و المهندس هستند، اما دادگاه به علت برخی فشارهای وارد بر آن به دنبال صبر و مکث در این باره است.

العرداوی در ادامه بیان کرد: 40 مظنون وجود دارد که دادگاه می‌تواند اسامی آنها را اعلام کند؛ اما به دنبال سپری کردن وقت است. اسامی دخیل تا به این لحظه از اتباع 6 کشور است شامل انگلیس، آمریکا، سوریه، عراق و دو کشور حاشیه خلیج فارس است.

بحران بزرگ در نتیجه ادامه حضور نظامیان آمریکایی در عراق

از سوی دیگر «مهدی آمرلی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق درباره بحران بزرگ ناشی از ادامه حضور نظامیان آمریکایی در عراق برای خاورمیانه و عراق هشدار داد و گفت: پیام عراق به نظامیان آمریکایی مشخص است که از کشور خارج شوند و مصوبه پارلمان نمایانگر رای همه قشرهای عراقی است. ادامه حضور این نظامیان موجب افزایش تنش در منطقه خاورمیانه می‌شود و ما را به سوی بحران بزرگی در عراق سوق می‌دهد.

وی افزود: خروج نظامیان آمریکایی به مثابه احترام به حاکمیت عراق است. برقراری روابط اقتصادی با واشنگتن یا دیگران مشکلی ندارد، اما آنچه مهم است عدم نیاز عراق به نیروهای خارجی در اراضی آن است. اوضاع دشوار است و نتایج وخیمی اگر شخصیت مهمی از سوی این نیروها هدف قرار گیرد به همراه خواهد داشت و ما را به سوی تونل تاریک و مرحله خطرناکی سوق می‌دهد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا